Örnek Çelik Çatı Projesi (YTÜ)

Çelik Proje_üst

Sitede ki ilk paylaşımımda size daha önce yaptığım örnek Karayolu Projemi sunmuştum. Şimdi ise yine kendi çalışmam olan 2011-2012 Bahar dönemine ait Çelik Çatı Proje ödevimi sizlere yol göstermesi amacıyla paylaşıyorum. Projeyi yazarken hiç bilmeyen birinin incelediğini varsayarak olabildiğince sade ve açık yazmaya çalıştım

Projenin sadece 2 noktasında hata vardır. 1.si Çatı aşık sistemim "Gerber" olduğundan dolayı "Makas sayısı" ve "Makas aralıkları" hesabında kullandığım "n" değeri yanlış alınmıştır. 2. hatalı kısım ise en sonda 7. Bölüm – "Kolon Hesabı" yapılırken seçtiğim I300 profili aslında yeterszdir :)) Lakin göreceğiniz ve bildiğiniz üzere basınç profilinin hesabı bir hayli uzun olduğu için bu kısımda küçük bir sabunlama yaparak I300 deyip projemi tamamlamış bulunuyorum ;) Bunların dışında dikkat hatası (varsa) hariç hiçbir sabunlama yoktur! Projeyi örnek alarak kendi aşık sisteminiz için aynen uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki ikonlara tıklayarak ilgili dökümanlara indirebilirsiniz.

autocad_icon

  Autocad dosyası (dwg)

pdf

  Proje hesap raporu (pdf)

sap2000_ikon

  SAP2000 hesap dosyası (sdb) 

excel_ikon

  Çubuk kuvvetleri tablosu (xls)

 

Ekteki Çelik Çatı Projesine ait düğüm detaylarından küçük bir kesit.

Çelik Çatı Çizimi


Abdullah YÜCEL

Yazar: Abdullah YÜCEL

22 Aralık İstanbul doğumluyum ve aslen Kastamonuluyum. Liseyi İSOV İnşaat Teknik Lisesinde tamamladıktan sonra ara vermeden YTÜ MYO İnşaat Teknikerliği programını kazandım ve bölüm ikincisi olarak mezun oldum. Sonrasında Dikey Geçiş Sınavı ile YTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandım ve mezun oldum. Bir yıl Tektaş'da Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı yaptıktan sonra Haziran 2013’den beri lise arkadaşlarımla birlikte ortak kurduğumuz EMARCH Harita İnşaat ve Tasarım Firması’nda kendi işimde çalışıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı
 • Mirza T Sandalcı diyor ki:

  Merhaba. Paylaşımın için teşekkürler. Gerçekten çok faydalı olmuş. Yalnız bir sorum var. Kolon boyu belirlerken hangi kritere göre yapıldı? Onu yazmamışsın.

  • Abdullah YÜCEL Abdullah YÜCEL diyor ki:

   Merhaba Mirza,

   Proje dönem projesi olduğu için kolon boyu ile ilgili herhangi bir özel durum yoktu. Tek kriter kolon boyu=5ab şeklindeydi. (ab=öğrenci numarasının son 2 hanesi). Bu arada yakın zamanda, çelik çatı üzerine bitirmesini yapmış bir arkadaşımın bitirme projesini paylaşacağım onun izniyle.  Gerçekten çok güzel hazırlanmış. Eminim çok faydalı olacaktır.